سایت مپ چیست؟

سایت مپ در واقع، فایلی است که لیستی از مهم ترین محتواهای موجود در سایت را در بر دارد تا کراولر های موتورهای جستجو بتوانند به راحتی سایت را ایندکس کنند. در مقابل این نوع Sitemap یک نوع نقشه سایت دیگر نیز وجود دارد (که با حروف کوچک نوشته می شود: sitemap) که مبتنی بر HTML است و در آن لیستی از مهم ترین فایل های موجود در سایت قرار دارد. این نوع نقشه سایت، بیشتر برای کاربران انسانی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوانند محتوای موجود در سایت را بیابند و از آن استفاده کنند.

موتورهای جستجو از نقشه سایت XML استفاده می کنند تا ساختار سایت ها را یاد بگیرند. باید به خاطر داشته باشید که قرار دادن URLL صفحاتِ سایت در سایت مپ، حضور سایت در ایندکس های جستجو را تضمین می کند.

این موضوع به این معنی است که اگر نقشه سایتی از کدهای XML خوب استفاده کند، آدرس های معتبر و تمیزی را برای کارولرها فراهم کند و سایر نیازمندی های موتور های جستجوگر را برآورده سازد، URL های موجود در آن در Crawl های بعدی مورد توجه قرار خواهند گرفت. همین امر شانس دیده شدن صفحات مختلف در موتورهای جستجوگر را افزایش می دهد. اگرچه سایت مپ در هر شرایطی برای وبسایت مفید خواهد بود، اما در شرایط زیر بسیار موثر و کارساز است:

  • داشتن یک سایت جدید با صفحات جدیدی که هنوز به خوبی به آنها لینک داده نشده است (لینک داخلی و خارجی).
  • سایت هایی که از URL های داینامیک برای محتوای خود استفاده می کنند.
  • سایت هایی که محتوای آرشیو شدۀ آنها به خوبی به صفحات فعال، لینک نشده اند.
  • سایت هایی که تشخیص و شناسایی صفحاتشان بسیار دشوار است یا دارای محتوای غیر متنی سنگین، مانند فلش هستند.

می توان گفت سایت مپ ها، در واقع ابزاری برای خوراک دادن و شناساندن سایت به موتورهای جستجوگر هستند.

ساختار نقشه سایت XML

همه موتورهای جستجوی مهم از پروتکل های XML رسمی که در سایت Sitemaps.org تعریف شده است، استفاده می کنند. نمونه کد XML که در سایت مپ مورد استفاده قرار می گیرد را در ادامه مشاهده می کنید:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
<url>
<loc>http://www.example.com/</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/about-us.html</loc>
<changefreq>yearly</changefreq>
<priority>0.4</priority>
</url>
</urlset>

کدهای XML سایت مپ حاوی تگ های اختیاری و الزامی هستند. کدهای XML معتبر با تگ های شروع (بازشونده) “<?xml> “  آغاز می شوند و این یک صفت الزامی است. سپس این تگ با تگ دیگری همچون “<urlset>” دنبال می شود که حاوی حداقل یک صفت Xmlns است که ساختار کلی XML را تعریف می کند.

هر آدرسی که در سایت مپ قرار می گیرد باید دارای دو تگ <url> و یک تگ <loc> باشد. بقیه تگ ها اختیاری هستند. تگ هایی که در نقشه سایت XML مورد استفاده قرار می گیرد را در جدول زیر مشاهده می کنید:

  1. ابتدا محتوای صفحاتی که برای جستجو مهم است را شناسایی کنید: شما می توانید صفحات سبد خرید، صفحات لاگین کاربران یا هر صفحه نامتعارف دیگر را نادیده بگیرید.
  2. سایت مپ را با یک CMS یا ابزار خارجی ایجاد کنید: اگر سایت شما بر روی سیستم های مدیریت محتوا اجرا می شود، می توانید از ابزار تولید کننده نقشه سایت که در آن وجود دارد، استفاده کنید. با این حال اگر CMS نداشتید یا سایتتان کوچک بود، می توانید از ابزارهای دیگری برای اینکار استفاده کنید. ابزارهایی همچون Find Broken Links، Find Broken Links, Redirects & Google Sitemap Generator Free Tool در دسترس شما قرار دارد. در هر مورد، شما می توانید فایل به دست آمده را ویرایش کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی در آن قرار گرفته است.
  3. فایل سایت مپ خود را اعتبار سنجی کنید: پیش از اینکه فایل خود را در اختیار خزنده های موتور جستجو قرار دهید، باید اعتبار آن را تایید کنید. ابزارهای اعتبار سنجی زیادی برای این کار موجود است.
  4. فایل نقشه سایت را بر روی سایت خود قرار دهید: همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم، روت دایرکتوری (دایرکتوری ریشه) بهترین مکان برای قرار دادن نقشه سایت است. زمانی که از فایلِ ایندکسِ نقشه سایت استفاده می کنید، پُست کردن نقشه سایت در دایرکتوری URL ای که حاوی آن است، استراتژی خوبی محسوب می شود. همچنین بعد از اینکه نقشه سایت پُست شد باید مطمئن شوید که فایل robots.txt را بروزرسانی می کنید. به انتهای فایل robots.txt کدی شبیه کد زیر را اضافه کنید:

Sitemap: http://www.example.com/sitemap.xml

  1. سایت مپ خود را در گوگل و بینگ ثبت کنید: بر خلاف فایل robots.txt، موتورهای جستجو نمی توانند به صورت خودکار به دنبال نقشه سایت بگردند و آن را بخوانند. بنابراین همه چیز باید واضح و روشن باشد. بهترین روش برای انجام اینکار، استفاده از وبمستر تولز گوگل (مسیر Site configuration > Sitemaps > Add/Test Sitemap) و وبمستر تولز بینگ (مسیر Crawl > Sitemaps (XML, Atom, RSS) > Add Feedd ) است. اگر در حال حاضر اکانتی در این ابزارها ندارید بهتر است همین امروز دست به کار شوید.
  2. با تغییر محتوای سایت، نقشه سایت را بروزرسانی کنید: سایت شما دارای محتوای ثابت و استاتیک نخواهد بود. تغییرات جدید ایجاد شده را در دوره های زمانی مختلف در نقشه سایت نشان دهید. اینکه چند وقت یک بار به این به روزرسانی نیاز دارید به محتوای سایت و تغییرات ایجاد شده بستگی دارد. برخی از سایت ها می توانند نقشه سایت را به صورت ماهانه به روز کنند.