تشریح سئوی داخلی در چهار نمودار

http://www.studioone.com/wp-content/uploads/2014/11/seo.backlinks1.jpg
برای بسیاری از متخصصان سئو، بهینه سازی داخلی (on-page optimization)، اهمیت خیلی زیادی دارد و یکی از پایه های سئو به شمار می رود. و متاسفانه بسیاری از سئوکاران و مدیران سایت ها در این زمینه اشتباهات فراوانی انجام می دهند. در این مقاله، سعی می کنیم تا در قالب ۴ نمودار این مسئله را به طور کامل تشریح کنیم.

۱- اهمیت بهینه سازی و خطر زیاده روی در آن

قانون ۲۰/۸۰ قانونی است که می گوید ۸۰ درصد از دستاوردهای شما حاصل ۲۰ درصد از تلاشتان است. براساس این قانون، همین که در مورد عنوان صفحه، عناوین اصلی متن و اینکه متن صفحه با عنوان و کلمات کلیدی مرتبط باشد، دقت داشته باشید کافی است. دیگر نیازی نیست تعداد دقیق تکرار کلمات کلیدی در کل متن و مرتبط بودن تک تک پاراگراف ها با کلمات کلیدی را مورد بررسی قرار دهید. این کارها وقت تلف کردن است. به جای آن می توانید به اولویت های بعدی بپردازید. به نمودار زیر دقت کنید:
تأثیر کلمات کلیدی و تکرار کلمات کلیدی در سئو
در دنیای سئوی داخلی (on-page seo) ، هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند تاثیر فوق العاده ای بر رتبه بندی داشته باشد. ایجاد یک حالت کاملاً ایده آل نسبت به حالتی که فقط بر روی عنوان صفحه و عناوین اصلی متن سرمایه گذاری کرده اید، تفاوت چندانی در رتبه بندی ایجاد  نمی کند. اگر تا کنون ۸۰ درصد تلاش خود را صرف دستیابی به این ۲۰ درصد از نتیجه نموده اید، ما توصیه می کنیم که دیگر این کار را نکنید.

۲- سئوی  داخلی  چیزی فراتر از کلمات کلیدی است

در سال ۲۰۰۰، موتورهای جستجو الگوریتم های نسبتاً ساده ای برای تحلیل محتوا داشتند و همین موضوع باعث شد که متخصصان سئو نیز در مقابل این الگوریتم ها تاکتیک های ساده ای را به کار بگیرند. متاسفانه بسیاری از افراد هنوز هم به استفاده از همان تاکتیک های ساده گرایش دارند.
بله، هدف گذاری موثر کلمات کلیدی در عنوان صفحات، سرفصل ها (یا بخش آغازین متن اصلی)، URL ها و … ضروری است اما امروزه تحلیل محتوا توسط موتورهای جستجو، بسیار پیچیده تر از گذشته است. نگاه موتورهای جستجو دقیق تر شده و در تحلیل محتوا فاکتورهای مختلفی مانند خوانایی متن، چیدمان صفحه، کاربردپذیری و حتی میزان اعتبار کلمات مورد استفاده در نظر گرفته می شود.
در شکل زیر، این مسئله نشان داده شده است:
سئوی داخلی فراتر از کلمات کلیدی است
ما نمی گوییم که بهینه سازی در زمینه کلمات کلیدی یا استفاده از اصطلاحات و عبارات مرتبط با موضوع محتوا، بی تاثیر است بلکه هدف ما تنها یادآوری این مسئله است که دوران روش های بهینه سازی قدیمی و ساده به پایان رسیده. چیزی که امروزه در بهینه سازی داخلی باید مدنظر قرار بگیرد تجربه واقعی انسانی است.

۳- موتورهای جستجو چگونه یک صفحه را ارزش گذاری می کنند؟

داده های مختلف، پیام های مختلفی برای گوگل و البته تاثیرات مختلفی بر سئوی سایت شما دارد. در شکل زیر سعی داریم تا به تشریح این موضوع بپردازیم:
گوگل چگونه صفحات وب را ارزیابی و ارزشگذاری می کند
نفوذ گسترده گوگل در اینترنت و منابع قدرتمند اطلاعاتی که در اختیار دارد، گوگل را قادر ساخته که تقریباً همه چیز را اندازه گیری نموده و نحوه برخورد و واکنش کاربران با صفحات مختلف وب را مورد ارزیابی قرار دهد. این داده ها باعث بهبود کیفیت نتایج جستجو شده و (دست کم تا وقتی که داده ها و الگوریتم ها درست کار می کنند) صفحات مفیدتر و با کیفیت تر، نتایج برتر جستجو خواهند بود و صفحات غیرمرتبط و غیر کاربردی به بخش های پایینی صفحه نتایج جستجو تعلق خواهند داشت.
بنابراین برای بهینه سازی داخلی، فقط تمرکز بر هدف گذاری کلمات کلیدی کافی نیست بلکه محتوای وب سایت شما باید واقعاً خوب باشد.

۴- هدف گذاری چند کلمه کلیدی در یک صفحه بهتر است یا هدف گذاری هر کلمه کلیدی در یک صفحه مجزا؟

در مورد این که آیا بهتر است چند کلمه کلیدی در یک صفحه واحد هدف گذاری شوند یا برای هر کلمه کلیدی صفحه مجزایی در نظر گرفته شود، هنوز هم بین متخصصان سئو اختلاف نظر وجود دارد و آن ها همواره با این سوال دست به گریبان هستند. در ۹۰ درصد موارد، با استفاده از نمودار گردشی زیر می توان به پاسخ درست دست پیدا کرد:
سئوی چند کلمه کلیدی مختلف در یک صفحه یا هر کلمه در یک صفحه؟
 خیلی پیچیده نیست. اگر در مورد کلمات و عباراتی هدف گذاری می کنید که با هم مرتبط هستند، یک صفحه واحد کافی است. اگر کلمات و عبارات کلیدی به قدر کافی به هم ارتباط ندارند و مفاهیم آن ها همپوشانی کافی با هم ندارند، دیگر نمی توان آن ها را در یک صفحه واحد هدف گذاری نمود. در چنین مواردی باید برای هر کلمه کلیدی صفحه مجزایی را در نظر گرفت.
منبع:web24.ir